Jak na padělky bankovek? Snadno! I nejlepší kamarád Vám může platit padělanou bankovkou
 

Na jihu Čech se objevily falešné eurobankovky

Foto: en.wikipedia.org

Deník BLESK dnes (31.12.2008) 15:38
Falešné eurobankovky se objevily na jihu Čech. Padělky v hodnotě 200 eur chtěl údajně začátkem prosince rozměnit na koruny v restauraci v Lišově německy mluvící muž.

Poté se je nejspíš stejný člověk pokusil udat i v prodejně v Třeboni. Policisté proto upozorňují obchodníky, aby při přijímání těchto peněz byli opatrnější. Novináře o tom dnes informoval jihočeský policejní mluvčí Jaroslav Beran.

Muži je podle policie 40 let. Je vysoký asi 180 centimetrů, střední postavy. Má krátké tmavé vlasy a tenký knírek s bradkou ve tvaru proužku. Hovoří plynně německy. Pokud někdo padělek objeví, nebo pozná muže, který s nimi platí, měl by volat linku 158 nebo vše oznámit na policejní služebnu.

V Česku bylo od ledna do konce září zadrženo podle České národní banky 3242 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Nejvíce padělků bylo v českých korunách, zbytek připadal na eura a dolary.

Autor: ČTK, kol
=================================================================================

Jak rozlišit padělané peníze od pravých

 
peníze-ruka

Během roku 2007 bylo na našem území zadrženo přes 2000 padělků bankovek českých korun a přes 700 padělků bankovek eura. Menší část z nich byla zajištěna policií, většina však byla zadržena přímo z oběhu. Jak ale obyčejný člověk, který nevlastní žádné speciální přístroje či tužkové detektory, zjistí, jestli jsou bankovky v jeho peněžence opravdu pravé?

Existují takzvané ochranné prvky, na které jsou i zkušení padělatelé krátcí. Pokud se jedná o bankovky českých korun, jsou lidé většinou zběhlí a znají alespoň základní ochranné znaky. Jedná se zejména o vodoznak, či iridiscentní pruh. Dále sem patří ochranný okénkový proužek, ochranná oranžová vlákna na bílých okrajích bankovek, soutisková značka, kdy z každé strany bankovky je vidět pouze její část, skrytý obrazec, který je viditelný, pokud bankovku nastavíme vodorovně proti zdroji světla, optická proměnlivá barva a mikrotext.

Se vznikem a rozšiřováním Evropské Unie a současně se zapojováním evropských zemí do měnové unie dochází k situaci, kdy národní měny jednotlivých států bývají nahrazovány Eurem. Ani Česká republika nebude výjimkou. V mnoha obchodech můžeme Eurem platit již dnes, přechod na Euro nás však ještě čeká. Jelikož se ale každý, kdo cestuje do zahraničí, dostane do styku s Eurem i dnes, je vhodné si ukázat, jakými znaky jsou tyto bankovky chráněny.

Předně je důležité vědět, že tyto bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. Eurobankovky mají různé ochranné prvky, díky kterým snadno poznáme, jestli je bankovka pravá. Bankovky jsou totiž vyrobeny ze speciálního papíru z čisté bavlny, který je pevný a na omak nezaměnitelný. Jakmile po bankovce přejedeme prstem nebo hranou nehtu, nahmatáme tzv. plastický tisk. Díky zvláštní technologii plastického tisku jsou hlavní motivy, nápisy a čísla vyznačující hodnotu bankovky na její přední straně mírně vystouplé a bankovka působí v těchto místech na omak silněji. Bankovky v hodnotě 200 a 500 eur jsou navíc opatřeny dalšími prvky, pomocí nichž mohou bankovku po hmatu rozpoznat i zrakově postižení.

Stejně jako koruny, jsou i eura opatřena vodoznakem. Když bankovku nastavíme proti světlu, objeví se tento vodoznak, který vzniká použitím různé tloušťky papíru. Zároveň se objeví i ochranný proužek a doplní se neúplné číslo – soutisková značka. Do papíru bankovky je také zasazen ochranný proužek, který ztmavne, když bankovku nastavíme proti světlu. Na tomto proužku je drobným písmem uvedeno slovo EURO a dále hodnota dané bankovky.Tyto ochranné prvky musejí být vidět z obou stran, to znamená z přední i zadní strany pravé eurobankovky. Další možností, jak si ověřit pravost bankovky, je její naklánění, při kterém se mění motiv na hologramu. Pokud máme pochybnosti o pravosti bankovek, se kterými se setkáme, vždy je třeba zkontrolovat alespoň několik ochranných prvků. Taková kontrola bankovky nám zabere jen pár vteřin a pomůže nám vyhnout se případným nepříjemnostem. Na závěr je třeba připomenout, že nejen padělání, ale především tzv. pozměňování bankovek je stále rozšířenější činností. Za pozměňování je považováno slepování částí dvou různých bankovek, či používání bankovek necelých. Podle trestního zákona jsou však i tyto bankovky vybírány a to bez náhrady.

 
 
 
...padělky včas odhalíte s vybavením z Ostravy!!